Prolaktin Yüksekliği Nedenleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Prolaktin Yüksekliği Nedenleri?

Prolaktin yüksekliği; gebelik döneminde ve emziren kadınlarda normal karşılanması gereken bir durumdur. Prolaktin beyinde yer alan hipofiz bezi tarafında salgılanan önemli bir hormondur. Beyinde yer alan hipofiz bezi prolaktin gibi daha pek çok hormonun salgılanmasına yardımcı olur. Bazen salgılanan bu hormonlar sayesinde vücutta bulunan diğer organlar veya salgı bezleri harekete geçerek kendisinden beklenilen görevi yerine getirir. Göğüs, rahim, yumurtalıklar da bu organlardan bazılarıdır. Prolaktin hormonu miktarının kişinin cinsiyetine ve içinde bulunulan döneme göre değişiklik göstereceği unutulmamalıdır. Toplum tarafından daha çok süt yapımında etkin olduğu bilinen bu hormonun tek görevi elbette bu değildir. Zira bu hormon erkeklerde de salgılanmaktadır. Prolaktin hormonuyla ilgili en sık karşılaşılacak sağlık sorunu salgılanan hormon miktarıyla yakından ilgilidir. Prolaktin hormonunun bazen düşük bazen de fazla algılanması beraberinde bazı sağlık sorunlarını getirebilir. Özellikle gebelik ve emzirme döneminde bulunan kadınların prolaktin seviyesi diğer bireylere göre fazla olmalıdır. Eğer prolaktin yüksekliği olması gerekenden daha düşük gerçekleşirse anne sütü oluşmayabilir. Yine normal bir bireyde prolaktin seviyesi yüksek olursa cinsiyete göre bazı sağlık sorunları yaşanabilir.


Prolaktin yüksekliği neden olur?

 • Prolaktin hormonunun yüksekliği hormonun ne işe yaradığıyla yakından ilgilidir. Hamile bir kadında salgılanması gereken prolaktin hormonunun miktarı erkeklere ve diğer kadınlara göre kat kat fazladır. Süt yapım hormonu olarak bilinen prolaktinin yüksekliğinin en bilinen sebebi gebeliktir. Aynı zamanda emziren kadınlarda da prolaktin yüksekliği sürecin bir parçası olduğundan normal karşılanır.
 • Hormonlar stres, psikolojik durum ve yorgunluktan çok etkilenir. Bu ruhsal ve bedensel yorgunluklar salgılanan prolaktin hormonu düzeyini arttırabilir.
 • Başta tiroit hormonu olmak üzere salgılanan bazı hormonların normal seviyede seyretmemesi prolaktin yüksekliğini tetikleyebileceği unutulmamalıdır. Ayrıca östrojen hormonunun fazla salgılanması da etkili olabilir.
 • Doğum kontrol hapı gibi hormonlar üzerinde tesirleri olan ilaçların kullanımı ve bazı ilaçların yan etkisi prolaktin hormonunu etkileyebilir.
 • Hassas bir bölge olan göğüs uçlarının aşırı uyarılması prolaktin yüksekliğinin bir sebebi olabilir. Aslında bu durum salgı bezinin harekete geçmesinde etkilidir. Hatta bebekler annelerinin göğsünü emerken diğer göğse hemen süt dolmaya başlar. Bebek emdikçe süt miktarı da artar.
 • Bazı karaciğer ve böbrek hastalıkları prolaktin yüksekliğine yol açar.
 • Beslenme düzeni içerisinde gereğinden fazla proteine yer vermenin hormon seviyesini etkilediği bilinmektedir.

Prolaktin yüksekliği halinde karşılaşılabilecek sağlık sorunları nelerdir?


Her iki cinste de görülen prolaktin yüksekliği belli haller dışında bazı hastalıklara davetiye çıkartabilir. Özellikle erkeklerde görülen hormon yüksekliği bir süre sonra göğüsten süt gelmesi, göğüsün şişmesi, cinsel arzunun azalması, kilo, şiddetli baş ağrısı, kısırlık gibi hastalıkların oluşmasını tetikleyebilir. Gebe ve emziren kadınlar dışındaki kadınlarda ise adet düzensizliği, kesilme veya hiç adet olamama, göğüsten süt akması, cücelik, göğüslerin büyümesi görülebilir.

Prolaktin yüksekliğinin tespiti için yapılması gereken en önemli şey açlık kanı vermektir. Kan vermeden saatler öncesinde göğüsün uyarılmamış olması ve yeterli dinlenme sağlanmalıdır.

Prolaktin Yüksekliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Prolaktin Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Prolaktin Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Prolaktin Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Prolaktin Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Prolaktin Hormonu Kaç Olmalı?

Prolaktin Hormonu Kaç Olmalı?

Kadında Prolaktin Kaç Olmalı?

Kadında Prolaktin Kaç Olmalı?

Hamilelikte Prolaktin Değeri

Hamilelikte Prolaktin Değeri

Güncel

Prolaktin Yüksekliği Sinir Yapar mı?

Prolaktin Yüksekliği Sinir Yapar mı?

Güncel

Erkeklerde Prolaktin Yüksekliği Tedavisi

Erkeklerde Prolaktin Yüksekliği Tedavisi

Güncel

Prolaktin Hormonu Yüksekliği Bitkisel Tedavi

Prolaktin Hormonu Yüksekliği Bitkisel Tedavi

Prolaktin Erkekte Ne İşe Yarar?

Prolaktin Erkekte Ne İşe Yarar?

Prolaktin Erkek, Prolaktin hormonu beynin arkasındaki hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur. Prolaktin hormonun en temel görevi; emziren annelerde süt üretimi yapmaktır. [...]

Prolaktin Hormonu Nasıl Düşer?

Prolaktin Hormonu Nasıl Düşer?

Prolaktin Hormonu Nasıl Düşer sorusunun birden fazla cevabı bulunmaktadır. Çünkü bu konuda uyulabilinen hem tıbbi hem de bitkisel tedavi metotları bulunmaktadır. Uygun t[...]

Prolaktin Belirtileri ve Tedavisi

Prolaktin Belirtileri ve Tedavisi

Prolaktin, Hamilelik başlangıcıyla birlikte ortaya çıkmaya başlayan tamamen doğal sürece uygun bir hormondur. Herhangi bir problem olmaması halinde her sağlıklı hamile [...]

Prolaktin Tahlilini Kimler Yaptırmalıdır?

Prolaktin Tahlilini Kimler Yaptırmalıdır?

Prolaktin tahlili, beyinin arka kısmında yer alan hipofiz bölgesinden salgılanan hormonu ölçmek için yapılan tahlildir. Prolaktin tahlili kan ile yapılan bir tahlildir. Pr[...]

Prolaktin Yüksekliği Baş Ağrısı Yapar mı?

Prolaktin Yüksekliği Baş Ağrısı Yapar mı?

Prolaktin yüksekliği baş ağrısı yapar mı, Prolaktin beynimizin arkasında bulunan hipofiz tarafından salgılanan bir hormondur. Bu hormon vücudumuzun önemli işlevlerini [...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6